wtorek, 28 września 2010
Chiny w trzech odsłonach -

Swiętują po raz pierwszy urodziny Konfucjusza (w tym roku 2561 - sze) ...w Pekinie! (źródło zdjęcia flickr: Jordan Pouille),

Przestrzegają Komitet Pokojowej Nagrody Nobla (a też Norwegię) przed przyznaniem nagrody dysydentowi Liu Xiaobo. To jeden z autorów Karty 2008' zainspirowanej czeską Kartą 77. Kandydaturę zgłosił Vaclav Havel. - Będzie to uznane za "nieprzyjazny krok" - ostrzegł szef chińskiej dyplomacji. W 2009 r Liu został skazany na 11 lat za "podburzanie do działalności wywrotowej".

Prowadzą oficjalnie pierwsze śledztwo w sprawie "czarnych więzień" w których zamyka się petentów, ludzi jadących do Pekinu poskarżyć się na krzywdy od rządów, sądów i innych lokalnych możnych. "Czarne więzienia" dla eksmitowanych lokatorów i wywłaszczonych chłopów to obecnie dyżurny temat organizacji obrony praw człowieka w Chinach. 

Na zdjęciu jedno z takich podejrzanych więzień w Majialou w Pekinie (źródło New York Times). O całej sprawie pisze będący zawsze na linii "China Daily", anglojęzyczne okno na Chiny dla zagranicy, który tematowi poświęcił już cztery artykuły!   

 

21:39, juniorchina
Link Komentarze (6) »
niedziela, 26 września 2010
Chiny jakich jeszcze nie widzieliście - na fotoblogu Boston Globe

Turyści wspinają się na Wydmy Spiewającego Piasku w Jiuquan w prowincji Gansu.

Zawody w łapaniu na lasso w Mongolii Wewnętrznej

Więźniowie z zakładu penitencjarnego nr 1 w Taiyuan, prowincja Shanxi słuchają przemowy, która jest części a ich programu reedukacji.

więcej tu 

17:37, juniorchina
Link Komentarze (3) »
środa, 22 września 2010
Pekin - gdzie się podziały rowery?

źródło ChinaSmack.com.

23:53, juniorchina
Link Komentarze (1) »
niedziela, 19 września 2010
Ciemna strona Chin: Wei Jinpeng, odławiacz ciał

źródło McClatchy.com. Wei Jinping (zdjęcie wyżej) miał kiedyś sad i zarabiał 4000 juanów rocznie (ok. 2000 zł). Teraz prosperuje. Od kiedy zmienił zawód zarabia tyle tygodniowo. Wystarczy, że Zółta Rzeka, której bieg zwalnia niedaleko jego rodzimej wioski Changpo w prowincji Gansu, zniesie ciała. Niektórych trudno zidentyfikować innych szukają, czasem od lat, rodziny. Wiedzą, że córka, siostra, mąż wyjechali do dużego miasta na zarobek. Potem słuch o nich zaginął więc ich szukają. Odławiacz ciał, takich jest coraz więcej w Chinach o czym piszą ich media, rozróżnia  samobójców - nie mogli znieść presji w pracy albo nie dostali po raz kolejny wypłaty i ofiary gangów, mają ręce związane i resztki knebla w ustach. Wei odciąga płynące ciała i czeka na zgłoszenia. Jego telefon komórkowy jest wypisany na chodnikach w stolicy prowincji Lanzhou. Stawka odławiacza: 500 juanów płaci chłop, 2000 juanów klient, który ma pracę, 3000 juanów gdy koszta pokrywa firma klienta. Fascynująco-przeraźliwa historia. Całość tu http://www.mcclatchydc.com/2010/09/16/100691/chinese-fisherman-on-yellow-river.html#ixzz100f9wAwC

      

22:38, juniorchina
Link Komentarze (1) »
sobota, 18 września 2010
Rzadki widok w Pekinie - demonstracja. Tym razem legalna przed ambasadą Japonii

źródło NHK.com. Sobota: w rocznicę tzw. incydentu w Mukden z 1931 r ( poprzedził zajęcie Mandżurii przez Japończyków i ogłoszenia tam republiki Mandżuko)  kilkuset Chińczyków protestowało przed ambasadą Japonii w Pekinie. Domagali się uwolnienia kapitana chińskiego kutra z japońskiego aresztu. Japońska straż zatrzymała kuter niedaleko spornych wysp Diaoyu (jap.Senkaku). Japonia zamierza go postawić przed sądem. 

21:52, juniorchina
Link Komentarze (1) »
czwartek, 09 września 2010
Rozstrzelanie Chrystusa - ostatnie dzieło Braci Gao

Bracia to Gao Zhen ur. 1956 i Gao Qiang ur. 1962, awangardowi artyści urodzeni w Jinan i mieszkający w Pekinie. Wszechstronnie uzdolnieni maja na swym koncie wiele dokonań z dziedziny performance, fotografii, rzeźby. Ich dzieła wystawiano w Chinach i na całym świecie m.in w Centrum Georges Pompidou, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w San Francisco i Muzeum Sztuki Współczesnej Kempnera.

W scenie rozstrzelania postać z boku to Mao.

08:22, juniorchina
Link Dodaj komentarz »
środa, 08 września 2010
Chińczycy w Afryce - na Al Dżazira

20:27, juniorchina
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 06 września 2010
Niemożliwe nie istnieje - przynajmniej na fotografiach Li Weia

więcej tu . Urodzony w Hubei 1970 r, zamieszkały w Pekinie, wystawiający na całym świecie fotograf-performer znany jest jako ten który nie podlega prawu ciążenia. Ostatnia jego wystawa nosi właśnie taki tytuł "Poza Prawem Ciążenia" (2009r).

23:01, juniorchina
Link Komentarze (1) »
sobota, 04 września 2010
Wschodząca gwiazda chińskiej awangardy Chi Peng

Nazywają go też "czarnym koniem" chińskiej sztuki współczesnej. 27 letni Chi Peng urodzony w Shandongu, absolwent Akadamii Sztuk Pięknych w Pekinie, gdzie robił dyplom z foto i cyfrowych mediów, jest od 2004 r na fali w Chinach i za Wielkim Murem. Wystawia m.in w Nowym Jorku, Paryżu, w Niemczech. Artzinechina.com pisze o nim: " W 2003 r wykorzystał po raz pierwszy technologię komputerową by dokonać fuzji swego nagiego ciała i znanych budowli pekińskich tworząc w ten sposób serię wirtualnych zdjęć pt" Biegnij". Wśród potężnych budowli - symbolu władzy i potężnej stolicy - biegnie młody, nagi mężczyzna, symbol wolności od ograniczeń. W innych pracach Chi Peng dokonuje dalszych interpretacji wiodącej postaci -siebie. W "I Fuck Me" "dwa obrazy artysty Chin" kopulują pod biurkiem albo w kabinie telefonicznej. " To seria o moim pokoleniu lat 80 [urodził się w 1981]. Jesteśmy jedynakami, żyjemy w lepszych warunkach i chcemy więcej wolności od poprzedniego pokolenia”. W nowej serii "Pojutrze" na pierwszym planie widać Nowy Jork a dalej Pekin, Szanghaj, Shenzhen i Hongkong. To nowy sen o wielkiej metropolii ale takiej jaką widzi Chińczyk. Na billboardach Times Square są napisy po mandaryńsku. "Status Chin rośnie, staje się centralny dla świata". tu więcej o błyskawicznej karierze fotografa.

18:06, juniorchina
Link Komentarze (1) »
wtorek, 31 sierpnia 2010
Manhattan w Pekinie

źródło: China Daily. Drapacz chmur z tyłu to otwarty właśnie International Trade Plaza, najwyższy 330 metrowy wieżowiec China Business District CBD czyli pekińskiej dzielnicy finansowej. 

15:33, juniorchina
Link Komentarze (1) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 147

O Chinach piszę na co dzień do Gazety ale od pewnego czasu czuję, że to nie wystarczy - trzeba je też pokazać. Właśnie dlatego otwieram foto-blog.Źródłem wielu materiałów jest nieoceniony China Digital Times - arcyciekawa strona o Chinach, gdzie jest wszystko- blogi, artykuły, fotografie i filmy. Na rok przed Igrzyskami w Chinach są setki dziennikarzy. Efekt to eksplozja ekscytująych materiałów. Podkreślam: to nie są moje wideo i zdjęcia. Pod każdym znajdziecie jego źródło.